Click on our logo to return to home Learn English
Home
TV Guide
Ways to Watch
News
Learning English
Sports Lounge
About Us
connecting people and ideas
 

Vodcast
English Bites - Vodcast
You can now download full episodes of English Bites.
Download video now

streaming video
Real Video real player >
Windows Video windows media >
Thursday, 7 July  2005  How much is that?

Today we're going to look at how you buy things in a market.


The corn is $1.99 a packet.

The mushrooms are $6.99 a kilo.

The strawberries are two for $5.00 or $3.00 each.

Handpicked strawberries are $2.00 per 100 grams.
The beans are $1.90 a bag, a kilo bag.

The tomatoes are $2.99 a kilo. They're vine ripes.

Fuji apples are $2.99 a kilo. Nice and crunchy.

Kiwi Golds are three for $1.00. They are very nice Kiwi Golds.

Passionfruit are two for $1.00.

The Red Globes are $2.99 a bag.

Red Globes have got the seeds in them. They're seeded grapes, nice and sweet and crunchy.

$2.99 a bag, that's a kilo bag.

The mixed salad is $18.00 a kilo.

Avocadoes are five for $2.00.



multiple choice quiz
story spotlight
print friendly

English Bites - How much is that?
story notes

handpicked strawberries
high quality strawberries picked by hand and not by machine


kilo bag
bag weighing a kilogram

Kilo is short for kilogram.


vine ripes
tomatoes that have ripened on the vine or bush


Kiwi Golds
a variety of kiwi fruit with yellow flesh


Red Globes
red grapes

spotlight

Find out how prices are said and written at a food market.

view the spotlight >
  Australia Network Home    Contact Us    Help    Legals    © ABC 2011